Prisbevissthet 2

Mat koster penger, men er du bevisst på hva ulike matvarer egentlig koster?
Denne oppgaven henger sammen med oppgaven "prisbevissthet", men kan også løses selv om du ikke har sett på den.

(Prisene er gjennomsnittspriser på varer man finner i ulike kjeder og tar ikke forbehold for salgspriser, rabatter eller 2 for 1)


Hvilken av disse brusflaskene tror du er billigst eller dyrest? Sorter disse brusflaskene fra billigst til dyrest.

  •  
  •  
  •  
  •  

I forrige deloppgave sorterte du brusflaskene fra billigst til dyrest. 0, 5 L brus koster ca 20 kr i en matbutikk idag, mens en tilsvarende flaske koster ca 30 kr i kiosken. Hvor mange flasker får du i matbutikken for prisen av 2 flasker i kiosken?

  •  
  •  
  •  

Anne kjøper 3 stk 1, 5 L brusflasker i butikken på hjørnet. De koster 24,90 kr + 2,50 kr i pant per stk.

Per kjøper 3 stk 0,5 L brusflasker i kiosken på hjørnet. De koster 28 kr + 1 kr i pant per stk.

Hvor mye betaler Per for 1,5 L brus?

kr

    Anne kjøper 3 stk 1, 5 L brusflasker i butikken på hjørnet. De koster 24,90 kr + 2,50 kr i pant per stk.

    Per kjøper 3 stk 0,5 L brusflasker i kiosken på hjørnet. De koster 28 kr + 1 kr i pant per stk.

    Hvor mye kostet det Anne handlet? (rund av til nærmeste hele tall)

    kr

      Anne kjøper 3 stk 1, 5 L brusflasker i butikken på hjørnet. De koster 24,90 kr + 2,50 kr i pant per stk, til sammen 82 kr.

      Per kjøper 3 stk 0,5 L brusflasker i kiosken på hjørnet. De koster 28 kr + 1 kr i pant per stk, til sammen 87 kr.

      Hvor mye mer brus kjøper Anne enn Per til nesten samme pris?


      •  
      •  
      •  


      Et nettsted for voksne som ønsker å bli bedre til å regne